Asgjë nga këto nuk është e parëndësishme, sidomos nëse e dini që disa gjendje të caktuara të shëndetit të lëkurës mund të tregojnë për probleme të tjera shëndetësore. Substancat që gjenden tek produktet kozmetike, pastrimit ose bizhuteritë. Këto njolla të shumta e psoriasis duken mbi sipërfaqe të mëdha të trupit, të tilla si trunk, gjymtyrët, dhe kokës. Më së shumti sëmundjen e shkaktojnë faktorët e jashtëm, sidomos te lëkura e ndieshme. Në dy vitet e para të jetës është e dominuar nga alergjitë ushqimore dhe sëmundjeve të lëkurës, rreth 30 deri 40% e këtyre fëmijëve, më vonë mund të vuajnë nga astma. Megjithatë, është e rëndësishme që të kujdeseni për lëkurën tuaj, për ta mbajtur atë të butë dhe të shëndetshme. Në një intervistë për gazetën “Dita”, mjekja Ilda Xhelili tregon se cilat janë rrugët e duhura për të mbajtur nën kontroll ndërlikimet e kësaj sëmundjeje. Lëkura e mollës mund të ndihmojë rregullimin e hormoneve të lidhura me presionin tuaj të gjakut. Kur reçipetat sportive për shembull bëhen me djersë dhe përthithin shumë lagështi duke acaruar lëkurën. Plasjet acarimet kronike dhe alergjitë e lëkurës (myku, ekzema etj) Lyhet pjesa e acaruar dy herë në ditë, dhe pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e vajit të Farës së Zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një. Megjithate, ka nje debat shume te gjere rreth faktit, nese kjo gjendje e lekures ekziston me te vertete. Gjithashtu parandalon vasokonstruktimin që mund të sulmojë enët e gjakut. Thuajse i gjithë vendi e përdorin këtë ujë, prandaj, sipas plakut të fshatit, pothuajse asnjëherë nuk kishte dëgjuar se dikush në këtë fshat ankohet nga lukthi. Por edhe bari i bashqes me pelqen shum dhe e due,por me pengon arsya asht se kontakti me bari te bashqes une shqetsohem aq shum saqe nuk isha dal nga dhoma e merzitem shum,se di. prandaj une e perdor vetem naten kur fle, qe te mos me hyje ne sy. Së gjashti, kripa e detit në dietë do t'ju ndihmojë të pastruar trupin. Shkaktarët e kruarjes së lëkurës janë të shumtë. Dermatiti atopik është lloji më i shpeshtë i shumë llojeve të ekzemës. Asgjë nga këto nuk është e parëndësishme, sidomos nëse e dini që disa gjendje të caktuara të shëndetit të lëkurës mund të tregojnë për probleme të tjera shëndetësore. Ekzema mund të përkeqësohet nga irritues siç janë rrobat prej leshi, parfumet, sapunët dhe kimikatet. Kush njëher e provon të gjithëve ju rekomandon. Këto njolla më shpesh gjenden ne fushat e ekspozuara të trupit në diell, duke përfshirë edhe duart, këmbët, krahet, fytyrën dhe buzët. Ai shfaqet ne formen e njollave te bardha ne lekure. Efektet e niveleve të larta të kortizolit mund të përfshijnë edhe mbytjen e qelizave të trurit. Nga ekzemat e foshnjave e deri puçrrat e fytyrës tek të rinjtë, puçrrat në dorë e këmbë ose ato të shkaktuara nga rrezet e diellit. Çfarë janë ekzemat e lëkurës? Ekzema është sëmundja më e shpeshtë inflamatore e lëkurës që prek çdo moshë, profesion dhe shfaqet në lëkurë të predispozuar e të ndjeshme alergjike, me shenja klinike të shumta, si rezultat i veprimit të irrituesve të jashtëm e të brendshëm, duke vepruar në mënyrë të veçuar ose të. Lakra është gjithashtu e pasur me jod, një lëndë ushqyese jetike që ndihmon në funksionin e duhur të trurit. Fluskat e vogla dhe të mëdha (Vesikulat dhe Bullat), që janë të mbushura me sekrecion (lëng) për shembull, pas një djegie të lehtë apo të nxehtë, ose vetëm nën veshje e guaskës, citon www. - Sëmundjet e lëkurës (ekzema, vlon, elb, etj) - Çrregullime të zorrëve - enterocolitis, dysbiosis. Dermatiti atopik (ekzema ose rrjebulla e fëmijëve) është një sëmundje kronike, me shkaqe të panjohura, që vihet re në personat me histori personale ose familjare për atopi. Ekzema është patologji e cila zakonisht shfaqet tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël, por mund të vazhdojë edhe në moshën e rritur. • Sëmundjet e infektuara dhe ekzematozë lëkurore (format akute, subakute dhe kronike): dermatit kontakti dhe alergjik, dermatiti profesional, dermatiti seboroik, dermatiti atopik dhe infantil, neurodermatiti, intertrigo, ekzema anale dhe gjenitale, dermatiti numular dhe dihidrotik;. Veshkat janë përgjegjës për mbajtjen e ekuilibrit midis mineraleve dhe lëndëve ushqyese në gjak, kur nuk mund të përpunojnë lëngjet që gjenerojnë kruajtje dhe thatësi në lëkurë. Një çaj i tillë mund të përdoret si ndihmë kur është fjala për sëmundjet e lëkurës, të tilla si reumatizma dhe ekzema. Ilaçi përdoret suksesëshem edhe te djegëjet në trup dhe shum shpejt bën rigjenerimin e lëkurës. LEKSIONI IX SHKAQET DHE MANIFESTIMET KLINIKE TË SËMUNDJEVE TË LËKURËS. Dermatiti atopik është lloji më i shpeshtë i shumë llojeve të ekzemës. Më e shpeshtë shfaqet tek fëmijët e moshave të vogla dhe kryesisht tek foshnjat. Një tjetër sëmundje e lidhur me shfaqjen e njolla të bardha në lëkurë është vitiligo. Këtu janë disa përfitime të tjera që ju mund të merrni nga konsumimi i lëkurës së mollës: -Detoksifikon mëlçinë tuaj -Ul nivelin e kolesterolit të keq -Është plot me pektin kështu që do t'ju ndihmojë të […]. Edhe pse nuk i dihet shkaktari, zakonisht kete ekzeme e lidhin me semundjet alergjike (atopike) te astmes dhe alergjise "hay fever". Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Rrodhja e madhe (rrënjë): 20-30 lugë çaj hidhen në dy ose tri litra ujë, i ziejmë deri 30 minuta, e lëmë të ftohet, e kullojmë lëngun, e mbulojmë me shishe apo bidon kauçuku, me këtë lahet ekzema para se të përdoret pomada për lyerje. Karakterizohet nga pruriti ose kruajtja, lezione ekzematoze dhe tharje e shprehur e lëkurës. Disa nga semundjet e lekures me te njohura. Check out #faqe images, videos on Instagram: latest posts and popular posts about #faqe. Te shumë fëmijë ekzema përmirësohet me rritjen e moshës. Fillimisht duhet ta ndajmë kancerin e lëkurës në tre llojet themelore të tij: karcinoma e qelizave bazale (KQB), melanoma dhe karcinoma e qelizave squamous (KQS). Plasjet acarimet kronike dhe alergjitë e lëkurës (myku, ekzema etj) Lyhet pjesa e acaruar dy herë në ditë, dhe pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e vajit të Farës së Zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një. Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qelizave qe prodhojne 1 tumor ose neoplazme. "Sëmundjet e lëkurës janë ndër sëmundjet më të zakonshme të njerëzimit: ato godasin çdo moshë mes 30% dhe 70% të të rriturve dhe fëmijëve, me ritme edhe më të larta në subpopullatat në rrezik dhe efekte negative shëndetësore që fillojnë nga një bezdi e thjeshtë e deri në vdekje, si në rastin e melanomës ", thotë Hay. Një nga çdo 10 fëmijë vuan nga astma ev enndet e zhvilluara dhe ky numër vazhdon të rritet. Ekzema e shumë grave është më e keqe në kohë të caktuara gjatë ciklit të tyre menstrual. Ky është një problem që kurohet lehtësisht, madje edhe në kushte shtëpie. Gjithashtu parandalon vasokonstruktimin që mund të sulmojë enët e gjakut. Konkretisht është zbuluar se sa më shumë afër detit jetojnë njerëzit, aq më shumë kanë tendencën të jenë të shëndetshëm. Ekzema është një sëmundje e lëkurës, që shkaktohet nga trashëgimia apo alergjia e shkaktuar nga arna të gungave të vogla të kuqe ose foshnjeve në kokë, fytyrë dhe faqe. Raif Çavolli; Dr. Nga studimet që kemi bërë, del se sëmundjet kryesore të lëkurës janë infeksionet e zakonshme, pjydermitet, që prekin më shumë moshat e vogla. Shkaktarët e ekzemës,janë të shumfishtë dhe të ndryshëm. Gjithashtu, kripë deti është mirëmbajtje e mirë parandaluese për nyje, heq e osteoarthritis, reumatizmi. nga dermatologu me eksperiencë, Dr. Krahas me rritjen e foshnjës, ekzema ka tendencë zhvillimi në trup, dhe në duar nga ana e përparme e bërrylave dhe në këmbë prapa gjunjëve. Në emisionin e mirënjohur “Këndi i Ekspertit” në Report TV, të drejtuar nga gazetarja Valbona Mhilli, në rubrikën “Mjeku im” këtë të javë ka qenë e ftuar Loreta Kuneshka, mjeke dermatologe pranë QSUT-së. Thuajse i gjithë vendi e përdorin këtë ujë, prandaj, sipas plakut të fshatit, pothuajse asnjëherë nuk kishte dëgjuar se dikush në këtë fshat ankohet nga lukthi. Kristo Papa; Lexo më shumë për sëmundjen. Në përgjithësi jemi të prirur të mendojmë (dhe me të drejtë) se merita e këtij përmirësimi është e diellit dhe e rrezeve të tij të mira. • Sëmundjet e infektuara dhe ekzematozë lëkurore (format akute, subakute dhe kronike): dermatit kontakti dhe alergjik, dermatiti profesional, dermatiti seboroik, dermatiti atopik dhe infantil, neurodermatiti, intertrigo, ekzema anale dhe gjenitale, dermatiti numular dhe dihidrotik;. Ekzema mund të përkeqësohet nga irritues siç janë rrobat prej leshi, parfumet, sapunët dhe kimikatet. Title Author Hits; Achalasia - Simptomat dhe trajtimi i Achalasia esophageal: admin 89: Ajo dhemb anën e majtë të barkut, mbi bark, bark të ulët, shkaqet dhe trajtimi. - Ngjyra e lekures eshte e ndryshme ajo varet nga raca, mosha dhe pjeset e trupit qe i perkasin - Ngjyren e lekures e kushtezon shpeshtesia dhe sasia e pigmentit qe quhet Melanin - Lekura nga ana histologjike eshte e perber nga 3 shtresa: 1. Vaj ullirit ekstra i virgjër ul rrezikun e kancerit. Përbërësit natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Ka raste që kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një acarimi ose sëmundjeje më serioze. Lindja e penguar për shkak të malpozicionimit dhe malprezentimit të fetusit O64. Agjent shkaktar i sëmundjes është mite kruarje. Klinika e Astmes dhe Alergjive Online - Dr. Ekzema ka tendencë zhvillimi te fëmijët e moshës pas 2-4-mujore. Ekzema në fytyrat e foshnjave. Uji i fortë mund të përkeqësojë simptomat e ekzemës, tregon një studim i ri. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Më së shpeshti shfaqet te fëmijët, por gjithashtu mund të zhvillohet për herë të parë. Vizita dermatologjike, mjekime me laser, mjekimi i sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, mjekime për rinovimin e lëkurës, depilim, botox, mesoterapi, etj. Myku i lëkurës është një sëmundje, shkak e së cilës janë djersitja, lagështia, mungesa e higjenës. Rritjet afatgjate në nivelin e kortizolit çojnë në shfaqjen e parakohshme të çrregullimeve siç janë: diabeti, sëmundjet e zemrës, tensioni i lartë i gjakut, kanceri, ulcera, sëmundjet e frymëmarrjes, ekzema dhe psoriasis. Sa te rrezikuar jemi nga këto sëmundje ?. Cte bej? • Vret parazitet ne zorre • Ul tensioninn e larte Myku është një lloj infeksioni që shkaktohet nga disa kërpudha dermatofite, ku dallohen trichopyton 21 Çfarë është ekzema? Çfarë e shkakton atë? Ekzema njihet gjithashtu si dermatit atopik, ose ekzemë atopike (forma më e njohur e ekzemës). Kjo është shumë e zakonshme tek gratë shtatzëna. Buscar Buscar. Luani i zemrës ka një shije të hidhur që nxit tretjen. Mund të zhvillohet në ballë dhe lëkurë të kokës. Stresi është një nga çrregullimet e organizmit gjatë së cilës ai shfaq shumë simptoma. Kërpudhave patogjene (myk dhe dermatofiteve), goditur lëkurën, gjithmonë të çojë në zhvillimin e sëmundjes, çështja është vetëm koha apo prania e faktorëve të caktuar. Mungesa e acidit hialuronik fillon të japë efektet e saj në lëkurë duke filluar që nga shfaqja e rrudhave të lehta ose ato të mimikës, dhe më pas me pas krijohen rrudhat e thella, ato nazo-labiale si dhe të ashtuquajturat rrudhat marionetë, (që shfaqen në zonën anësore të mjekrës) dhe rënie e kontureve të fytyrës, të cilat. E njëjta gjë eshte dhe për një puçërr me qelb e cila është më e madhe në përmasa ose nga një grup i puçrrave. Ekzema paraqitet në forma të ndryshme. Nëse keni probleme me hemorroide, kamomili duhet të jetë diçka që e konsumoni rregullisht në çfarëdo lloj forme. Vitamina A është e rëndësishme për lëkurë të shëndetshme dhe shikimin. Ajo duhet kombinuar me disa bimë të tjera aromatike në përgatitjen e një tretësire e cila duhet konsumuar me pika përpara çdo vakti. Dermatit atopic më shpesh ndodh në fëmijët me lëkurë të ndjeshme. Kjo lloj ekzemet shfaqet në foshnje dhe në të rriturit. Edhte nje krem per tu deshiruar per nje pamje joshese. Kur diagnoza janë scraping nga zonat e prekura te lekures. Sëmundjet e lëkurës, është një term i gjërë që përshkruan gjendje të shumta. Ekzema atopike, e cila shpesh quhet ekzema fëmijërore ose vetëm ekzema, është pezmatim i lëkurës që shkakton puçrra të kuqe në lëkurë, e bën lëkurën të thatë dhe me luspa që zakonisht shkaktojnë kruarje të madhe. Konsumojeni lëkurën e mollës, të pjekur ose të papërpunuar, në lëngje, sallata ose si pure. Ajo mund të prekë fëmijët dhe të rriturit. Këto puçrra, puçërrza apo sido që t’i quani, kanë shkaktarin e vet në organizëm dhe ai është një formë intolerance ndaj glutenit. Dua të theksoj se edhe kjo tendenca e të rinjve për pirsing apo tatuazhe, është shumë e gabuar, pasi mund të jenë burim infeksionesh. Qasja terapeutike varet nga pesha e sëmundjes dhe nga rezistenca e ndryshimeve të lëkurës. -Lëkura e mollës është plot me fosfor kështu që është e mahnitshme kundër problemeve me kujtesën. Ky është një problem që kurohet lehtësisht, madje edhe në kushte shtëpie. janë në një gjendje aktiviteti më të madh. Lindja e penguar për shkak të malpozicionimit dhe malprezentimit të fetusit O64. Është shumë efikas në kurimin e Plagëve të hapura, krisjes së lëkures te këmbët dhe duart. Në përgjithësi sëmundjet mykotike prekin gati njëlloj të gjithë ata që ekspozohen ndaj faktorëve shpërthyes. me bezdis shume ky fakt, po s'kam alternative. Jodi është e vështirë për të gjetur në ushqime. Një vijë e vetme në mes të thojit, për shembull, mund të jetë një shenjë e një mangësie si proteinat ose acidi folik. Zakonisht ato që ngjiten janë sëmundjet infektive dhe sëmundjet infektive në përgjithësi shërohen. Mjekja dermatologe Ardiana Sinani shpjegon për lexuesin e gazetës "Shëndet+" se, përveç të tjerash, skuqjet në fytyrë mund të vijnë si rezultat i sëmundjeve të lëkurës si dermatitis seborrheic apo rozacea, një patologji që po haset gjithmonë e më shpesh, sidomos në dekadën e tretë dhe të katërt të jetës. Si te kuroni sëmundjet e lëkurës te fëmijët , Ekzema atopike, e cila shpesh quhet ekzema fëmijërore ose vetëm ekzema, është pezmatim i lëkurës që shkakton puçrra të kuqe në lëkurë, e bën lëkurën të thatë dhe me luspa që zakonisht shkaktojnë kruarje të madhe. Astma, alergji, anemia, diabeti, ekzema, hipertensioni, migrena e shumë të tjera vijnë në një suplement në faqet e "Tirana Observer" të përkthyer sipas origjinalit në revistën "Time". Kjo nuk është një listë e plotë e sëmundjeve që shkaktojnë Staphylococcus aureus, simptomat e saj mund të shfaqen në proceset tjera inflamatore. #scrub #facial #. Populli zakonisht e quan gabimisht si "mungese vitaminash". Trëndafili i egër (Rosa canina, familja Rosaceae). Ndër këta faktorë mund të përmendim : lëkurën e thatë, larjen me ujë të nxehtë, stresi, djerësitja e tepërt, ushqimet e pasura me proteina dhe smogu. Fillon herët në fëmijëri. Konsumojeni lëkurën e mollës, të pjekur ose të papërpunuar, në lëngje, sallata ose si pure. • Sëmundjet e infektuara dhe ekzematozë lëkurore (format akute, subakute dhe kronike): dermatit kontakti dhe alergjik, dermatiti profesional, dermatiti seboroik, dermatiti atopik dhe infantil, neurodermatiti, intertrigo, ekzema anale dhe gjenitale, dermatiti numular dhe dihidrotik;. Njerëzit me ekzemë kanë një lëkurë të thatë, të irrituar dhe kruarje që kontribuojnë në një pjesë të madhe të ndryshimeve të lëkurës. Një vijë e vetme në mes të thojit, për shembull, mund të jetë një shenjë e një mangësie si proteinat ose acidi folik. Nga ekzemat e foshnjave e deri puçrrat e fytyrës tek të rinjtë, puçrrat në dorë e këmbë ose ato të shkaktuara nga rrezet e diellit. E hënë, Qershor 24, 2019. Ne kete artikull do te shohim disa nga semundjet e lekures. Lëngu i shegës përmban nivele më të larta të antioksidantëve në raport me shumicën e lëngjeve të tjera të frutave. Mund të lokalizohen në disa pjesë të trupit si në pëllëmbë të duarve dhe shputat e këmbëve ose të shpërndara në gjithë trupin. Brokoli ndihmon në largimin e radikaleve të lira dhe toksinave nga trupi si acidi urik duke pastruar gjakun dhe ndihmuar në largimin e problemeve si artrit, reumatizëm, sëmundjet e lëkurës si ekzema, psoriasis etj. Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Bima e sherbeles rritet kryesisht ne shpate gelqerore, ne kullota. Dermatiti i Kontaktit është një patologji shumë e shpeshtë sot dhe një patologji që lidhet ngushtë me profesionin. EKZEMA Ekzema është një sëmundje e lëkurës e shkaktuar nga inflamacioni. Në një vend (Macula) ka një ndryshim në ngjyrën e lëkurës. Vetë-kritikimi dhe frika mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe migrenë. Për t'iu drejtuar mjekut reumatolog njerëzit presin që t'i dhembin kyçet, kockat apo mesi, kur në fakt shenjat e sëmundjeve reumatizmale imitojnë shumë sëmundje të tjera duke ju drejtuar për kontrolle mjekësore në specialitete të tjera dhe jo te mjeku reumatolog. Vitiligo për herë të parë vihet re nga shfaqja e pikave të bardha në lëkurë. Veshkat janë përgjegjës për mbajtjen e ekuilibrit midis mineraleve dhe lëndëve ushqyese në gjak, kur nuk mund të përpunojnë lëngjet që gjenerojnë kruajtje dhe thatësi në lëkurë. Në përgjithsi pucrrat e lekures zhduken spontanisht brenda një jave. Përzgjedhja e trajtimit eshte e varur në formën dhe faza e sëmundjes, gjendjes së përgjithshme të pacientit, sëmundjet shoqëruese dhe faktorët tjerë. ‏‎Grupi "Revista SHIJE” ka për qëllim të bashkojë të gjithë ata njerëz që, përveç pasionit ndaj gatimit apo. Kjo nuk është një listë e plotë e sëmundjeve që shkaktojnë Staphylococcus aureus, simptomat e saj mund të shfaqen në proceset tjera inflamatore. Ekzema ka tendence zhvillimi te femijet e moshes pas 2-4 mujore. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Disa nga semundjet e lekures me te njohura. Disa shembuj të tjerë të reagimeve alergjike janë: o Hundë të zëna o Rrjedhje e hundëve o Kruarje dhe lotim i syve o Koshere (Urtikarie) o Ekzema o Dermatiti nga kontankti o Dihatje (Frymëmarrje e rënduar) o Kruarje në qiellëz o Ënjtje në fyt apo gojë o Ënjtje e lëkurës (angioedema) o Ngërçe në stomak Një fëmijë mund të. Ka raste që kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një acarimi ose sëmundjeje më serioze. Cili prej medikame nteve te meposhtme antagonizon efektin bronkodilatator dhe vazodilatator te izoproterenolit: A) kokaina B) feoksibenzam ina C) f e nt ola mina D) propranololi E) reserpina. Ndërsa sapuni dhe detergjentet janë të njohur si irritues, lloji i ujit në zonën tuaj gjithashtu mund të jetë shkaktar i tij. Ajo është fillimisht e bardhë, pastaj në të kuqe, p. Ekzemat (dermatitis apo pezmatimi i lekures) prek rreth një në çdo pesë individ te pakten njehere gjate jetes se tyre. Fjala "ekzemë" vjen nga fjala greke ekzein që do të thotë "zien jashtë"; fjala greke ek përkthehet "jashtë",. Psoriasis Pustular (L40. Ne te tera semundjet e meposhtme ne te ardhmen mund te perdoret terapia gj enike, me perjashtim te: A) fibrozes kistike B) h emof ilis e C) uleres. Lëkura e mollës mund të ndihmojë rregullimin e hormoneve të lidhura me presionin tuaj të gjakut. Kur ne përjetojmë një stres, zemra, mushkëritë, sistemi endokrin, sistemi nervor, etj. ” Gjërat e lejuara (hallall) i plotësojnë nevojat. Vitamina A mund të ndihmojë për të lehtësuar simptomat në një sërë sëmundje si aknet, alergjitë, artritin, i ftohti, kolla, tharja e lëkurës, ekzema, sëmundjet e zemrës, plagët dhe problemet e shikimit. Shpërthimet në fazat e hershme të kësaj faze janë fryrë, nodules të skuqur, dhe, në shumicën e rasteve, formojnë një plagë të vazhdueshme. Duhet të dini se kafshët shtëpiake, si macja, qeni, lopa dhe viçi nëse lëkurën e tyre e kanë të infektuar me myk bëjnë që kryesisht myku të përhapet tek fëmijët dhe gratë që merren me kafshët. Dermatiti atopik është lloji më i shpeshtë i shumë llojeve të ekzemës. Raif Çavolli; Dr. Vizita dermatologjike, mjekime me laser, mjekimi i sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, mjekime për rinovimin e lëkurës, depilim, botox, mesoterapi, etj. Shkaku i paraqitjes së shenjave të kafta mund të jetë një ndryshim në rrjedhjen e gjakut, ndryshimi në përmbajtjen e pigmentit etj. Në përgjithësi jemi të prirur të mendojmë (dhe me të drejtë) se merita e këtij përmirësimi është e diellit dhe e rrezeve të tij të mira. Ndoshta nuk e dinit, por eliminon 80% të florës bakteriale tranzitore që kemi thithur pa e ditur as ne. Patatja e ëmbël Patatja e ëmbël është një perime me shumë veti të çmuara. Ekzema është një gjendje gjithnjë e më e zakonshme e lëkurës që shkakton simptoma duke përfshirë kruarje dhe thatësi. Në këto ditë të nxehta të gjithë ëndërrojmë plazhin, por jo të gjithë kanë mundësi të shkojnë në bregdet. si tË njohim simptomat e sËmundjeve reumatizmale Sëmundjet reumatizmale shpesh zbulohen vonë, kjo edhe për arsye të mosnjohjes së shenjave që shoqërojnë të tilla sëmundje. Këto njolla më shpesh gjenden ne fushat e ekspozuara të trupit në diell, duke përfshirë edhe duart, këmbët, krahet, fytyrën dhe buzët. Sëmundjet e lëkurës si ekzema, dermatiti, psoriasis dhe kështu me radhë zakonisht në verë zbehen. Qelizat e kancerizuara humbasin specializimin e indit qe i perkasin dhe nuk i. Edhe pse nuk i dihet shkaktari, zakonisht këtë ekzemë e lidhin me sëmundjet alergjike (atopike) të astmës dhe alergjisë “hay fever”. Disa nga semundjet e lekures me te njohura. -Dimri le pas nje lekure te thare dhe te acaruar. Semundjet Bakteriale Dhe Virale Te Lekures. Vetë-kritikimi dhe frika mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe migrenë. KQB është forma më e zakonshme e kancerit të lëkurës dhe zakonisht paraqitet në pjesët e ekspozuara ndaj rrezeve të diellit (qafë, fytyrë, duar, krahë). Shumë njerëz kanë trashëgim lëvoret ose ekzema (Neurodermitis), mirëpo kjo mund të ndihmohet edhe nga stresi ose infeksione të tjera, gjithashtu mund të kthehet në rrjedhën e sëmundjes nga një infeksion bakterial ose infeksion viral më keq. Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Përbërësit natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. faliminderit shum per ndihmen e juaj,por politi i luleve me ban shum nervoz,edhe pse qdo vjet i ndroj lulet e kopshtit dhe te shpis,i mbilli te reja dhe tjera veq me dit se ne cilen lule jemi alergjike une e vajza ime. Cili prej medikame nteve te meposhtme antagonizon efektin bronkodilatator dhe vazodilatator te izoproterenolit: A) kokaina B) feoksibenzam ina C) f e nt ola mina D) propranololi E) reserpina. elbasaniplus. Këto njolla të shumta e psoriasis duken mbi sipërfaqe të mëdha të trupit, të tilla si trunk, gjymtyrët, dhe kokës. Ekzema është gjendje e lëkurës, të cilën mund ta shkaktojë lëkura e thatë dhe kruajtja. Luani i zemrës përmirëson funksionet e veshkave dhe trajton edemën e shkaktuar nga problemet në këtë organ. Ndërsa sapuni dhe detergjentet janë të njohur si irritues, lloji i ujit në zonën tuaj gjithashtu mund të jetë shkaktar i tij. Fechar sugestões. Lëkurë e zbehtë e fytyrës – si dhe mishra të zbardhur të dhëmbëve dhe rrathë të errët të syve – dëshmojnë për mungesë hekuri ose acidi folik. Mykozat e lekures Piodermitet Seborrhoe Impetigo Granulomat eozinofilike ne mace Dermatitet parazitare Semundjet me karakter autoimun etj… Ne patologjite me karakter imunologjik te lekures bejne pjese ekzemat me prejardhje kryesisht nga faktore te ndryshem te cilet shkatojne alergjite. Product/Service. Buscar Buscar. Aplikojeni këtë përzierje në fytyrë, e lini për 15 minuta, e shpëlani më pas fytyrën dhe e thani me peshqir të butë. sh candida), viruse (papilloma virus, HIV ose hepatitet) dhe parazitet (p. Lakra është gjithashtu e pasur me jod, një lëndë ushqyese jetike që ndihmon në funksionin e duhur të trurit. Fjala "ekzemë" vjen nga fjala greke ekzein që do të thotë "zien jashtë"; fjala greke ek përkthehet "jashtë",. Kjo nuk është një listë e plotë e sëmundjeve që shkaktojnë Staphylococcus aureus, simptomat e saj mund të shfaqen në proceset tjera inflamatore. Ekzema është një gjendje gjithnjë e më e zakonshme e lëkurës që shkakton simptoma duke përfshirë kruarje dhe thatësi. Fjala “ekzemë” vjen nga fjala greke ekzein që do të thotë “zien jashtë”; fjala greke ek përkthehet “jashtë”,. Këmbë atletike shkaktuar nga fungi oportune dhe patogjene. Shkaktarët e ekzemës,janë të shumfishtë dhe të ndryshëm. Gjithashtu, kripë deti është mirëmbajtje e mirë parandaluese për nyje, heq e osteoarthritis, reumatizmi. Sëmundjet e lëkurës si ekzema, dermatiti, psoriasis e kështu me radhë zakonisht në verë zbehen. Kush njëher e provon të gjithëve ju rekomandon. Si ta përgatisni: Bananen e qëroni dhe e shtypni në një tas. Terma të tjerë sinonime që përdoren janë tumori dhe neoplazma. Vaji i kokosit ndihmon në shëndetit e zemrës, trajtimin e infeksioneve mykotike, kujdesin e lekures dhe flokeve, tretjen dhe sistemin e imunitetit. Alergjitë dhe sëmundjet e lëkurës, shkak barishtet dhe uji i ndotur i plazheve - Ora News- Semundjet e lekures - 30 Janar 2014 - Show - Vizion Plus. Epiderma:(mbi lekure) e ndertuar nga qelizat me gjendra te djerses dhe gjendra dhjamore, qimet dhe thonjet. Probleme të lëkurës si ekzema ose psoriasis mund të prekin gjithashtu zonën e gjinjve, por duhet të dini se kjo nuk lidhet me anatominë e gjinjve, ndaj nuk ka sesi ky problem të rezultojë i rrezikshëm për shëndetin tuaj. Ja përgjigjja. Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Në emisionin e mirënjohur “Këndi i Ekspertit” në Report TV, të drejtuar nga gazetarja Valbona Mhilli, në rubrikën “Mjeku im” këtë të javë ka qenë e ftuar Loreta Kuneshka, mjeke dermatologe pranë QSUT-së. Shenjat kryesore janë temperaturë dhe dhimbje. Si ndikim i tillë, në veçanti, mund të përcaktojë presion të tepërt në lëkurë, fërkime e saj, ndikimin e temperaturës, rrezet e diellit, etj Përveç kësaj, shpesh dermatit dalin kundër veprimit të agjentëve kimikë hasur në jetën e përditshme. Në një vend (Macula) ka një ndryshim në ngjyrën e lëkurës. Higjena e vazhdueshme e lekures eshte nje nga masat me te rendesishme parandaluese per lindjen dhe mbrojtjen nga semundjet e lekures. Disa nga shenjat e sëmundjeve reumatizmale janë: Dhimbje dhe ënjtje të kyçeve;. Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. - Sëmundjet e lëkurës (ekzema, vlon, elb, etj) - Çrregullime të zorrëve - enterocolitis, dysbiosis. Disa nga shenjat e sëmundjeve reumatizmale janë: Dhimbje dhe ënjtje të kyçeve;. Ekzema, e njohur si dermatit atopik, është një lloj inflamimi kronik i lëkurës (i vazhdueshëm ose i përsëritur). Kur lëkura është e ekspozuar vazhdimisht ndaj substancave kimike që reagojnë duke shkatruar lipidet natyrore te lekures ,kemi si rezultuar ekzemën. Gjithashtu parandalon vasokonstruktimin që mund të sulmojë enët e gjakut. Nuk do e besoni pse i pasuri i kerkoi - Duration: 3:59. Lëkura e prekur nga ekzema, psoriaza, myku në lëkurë apo probleme të ngjashme, lyhet 2-3 herë në ditë me kremin SOFTO PLUS, masazhohet dhe përhapet shumë mirë, por jo duke e sforcuar. Ekzema atopike, e cila shpesh quhet ekzema fëmijërore ose vetëm ekzema, është pezmatimi i lëkurës që shkakton puçrra të kuqe në lëkurë, e bën lëkurën të thatë dhe me luspa që zakonisht shkaktojnë kruaktje të madhe. Pjesët e bimës që duhet zier dhe sasia që duhet përdorur. Dobesimi ne peshe Çdo ditë në mëngjes, gjysmë ore para mëngjesit në një stomak bosh dhe në mbrëmje para gjumit, pini mjaltë dhe pluhur kanelle zier në. Çfarë janë ekzemat e lëkurës? Ekzema është sëmundja më e shpeshtë inflamatore e lëkurës që prek çdo moshë, profesion dhe shfaqet në lëkurë të predispozuar e të ndjeshme alergjike, me shenja klinike të shumta, si rezultat i veprimit të irrituesve të jashtëm e të brendshëm, duke vepruar në mënyrë të veçuar ose të. Është gjendja në të cilën lëkura humbë melaninën, pigment i cili definon ngjyrën e lëkurës dhe të qimeve. Aplikoni mjaltin dhe pluhur kanelle në pjesë të barabarta në pjeset e lekures që kërkojnë trajtim,ne ekzema leichines dhe në të gjitha llojet e infeksioneve të lëkurës. Sëmundjet e lëkurës mund të japin shenja të vuajtjes së tërë organizmit. ekzema e gjeneralizuar, psoriaza); format e rënda të sëmundjeve alergjike (p. Në pacientët me vjellje të reduktuar të zbehet, dhimbje, gjendja e përgjithshme përmirëson, zvogëluar madhësinë e mëlçisë, të vjella. Rritjet afatgjate në nivelin e kortizolit çojnë në shfaqjen e parakohshme të çrregullimeve siç janë: diabeti, sëmundjet e zemrës, tensioni i lartë i gjakut, kanceri, ulcera, sëmundjet e frymëmarrjes, ekzema dhe psoriasis. Epiderma:(mbi lekure) e ndertuar nga qelizat me gjendra te djerses dhe gjendra dhjamore, qimet dhe thonjet. Sëmundjet e lëkurës, është një term i gjërë që përshkruan gjendje të shumta. , Gjeniu, Prinder, Bebet. Lakra është gjithashtu e pasur me jod, një lëndë ushqyese jetike që ndihmon në funksionin e duhur të trurit. Fluskat e vogla dhe të mëdha (Vesikulat dhe Bullat), që janë të mbushura me sekrecion (lëng) për shembull, pas një djegie të lehtë apo të nxehtë, ose vetëm nën veshje e guaskës. Njollat të tilla si njolla të mëlçisë zakonisht janë pa dhimbje. Por edhe shumë sëmundje të tjera të lëkurës futen në top 50 si: pruriti, ekzema, impetigo, scabies dhe molluscum contagiosum. Lëkura e mollës mund të ndihmojë rregullimin e hormoneve të lidhura me presionin tuaj të gjakut. Disa gra kanë një ndezje të ekzemës në ditët përpara ciklit menstrual. Dermatologët thonë se është një alternativë e mirë për trajtimin e dermatitit atopik, që është edhe ekzema më e zakonshme. Kërpudhave patogjene (myk dhe dermatofiteve), goditur lëkurën, gjithmonë të çojë në zhvillimin e sëmundjes, çështja është vetëm koha apo prania e faktorëve të caktuar. Shenjat kryesore janë temperaturë dhe dhimbje. Të rriturit që kanë psoriasis, e cila mbulon të paktën 10 për qind të sipërfaqes së trupit të tyre, janë dyfish më të rrezikuar nga vdekjet e hershme, se per. Në pacientët me vjellje të reduktuar të zbehet, dhimbje, gjendja e përgjithshme përmirëson, zvogëluar madhësinë e mëlçisë, të vjella. Ekzema ka tendence zhvillimi te femijet e moshes pas 2-4 mujore. Karakterizohet nga elemente të vogla dhe të shpërndara, të skuqura dhe me luspa. Ju mund të zgjidhni të vishni rroba të një materiali më të butë, të përkujdeseni për të dhe të shmangni përtharjen e saj. Dermatiti është një sëmundje e lëkurës. Ata janë përdorur gjithashtu në beriberi, si një agjent forcim. Ekzema është një sëmundje e lëkurës e shkaktuar nga inflamacioni. Njerëzit me ekzemë kanë një lëkurë të thatë, të irrituar dhe kruarje që kontribuojnë në një pjesë të madhe të ndryshimeve të lëkurës. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme janë një grup infeksionesh shumë të përhapura dhe të provokuara nga mikrobe të natyrave të ndryshme mes të cilave baktere (p. Vizita dermatologjike është e nevojshme për të diagnostikuar dhe trajtuar sëmundjet e lëkurës (dermatite, ekzema, urtikaria, eritema, puçrra te fytyres, psoriasis, vitiligo etj, ose për të monitoruar evolucionin e mundshëm të sëmundjes së lëkurës tashmë të diagnostikuar. Në dy vitet e para të jetës është e dominuar nga alergjitë ushqimore dhe sëmundjeve të lëkurës, rreth 30 deri 40% e këtyre fëmijëve, më vonë mund të vuajnë nga astma. Sëmundja e diarresë po e përcjell Kosovën çdo vit, thotë ai. Ekzema është një gjendje shëndetësore që shkakton kruajtje dhe e bën lëkurën e thatë dhe të plasaritur. 17, kur ne France u shfaq nje gjendje e çuditshme e lekures dhe kur femijet vdiqen ne menyre misterioze, pasi i kishin dale “floke te zinj”. Buscar Buscar. Të rriturit që kanë psoriasis, e cila mbulon të paktën 10 për qind të sipërfaqes së trupit të tyre, janë dyfish më të rrezikuar nga vdekjet e hershme, se per. Kokrrat e shegës e marrin ngjyrën e tyre të kuqe nga polifenolet. Në lëkurën e pigmentuar pezmatimi. Nëse e merrni në formë të pluhurit, kapsulave dhe tabletave, e rëndësishme është të keni kujdes në përshkrimin e produktit. Emertimi vjen nga shek. E vërteta rreth mjaltit me kanellë Kjo është e sigurtë se kompanitë farmaceutike nuk do të donin qe informacioni i mëposhtëm të bëje raundin e botës. Megjithate, ka nje debat shume te gjere rreth faktit, nese kjo gjendje e lekures ekziston me te vertete. Dermatit atopic më shpesh ndodh në fëmijët me lëkurë të ndjeshme. Ekzemat (Pjesa e parë). Deklaratë për shtyp e përmbaruesve gjyqësorë privatë | 3 muaj më parë ; Njihuni me shtypin e ditës, e hënë 11 mars 2019 | 3 muaj më parë. Disa nga shenjat e sëmundjeve reumatizmale janë: Dhimbje dhe ënjtje të kyçeve;. "Përderisa ne e pimë ujin e këtij burimi, asnjëherë nuk ka ndodhur, por as nuk besoj që do të ndodhë të kemi probleme me lukthin. Shkaku mund të jetë një ndryshim në rrjedhjen e gjakut, ndryshimi në përmbajtjen e pigmentit, depozitimi i substancave të ndryshme (p. Mungesa e acidit hialuronik fillon të japë efektet e saj në lëkurë duke filluar që nga shfaqja e rrudhave të lehta ose ato të mimikës, dhe më pas me pas krijohen rrudhat e thella, ato nazo-labiale si dhe të ashtuquajturat rrudhat marionetë, (që shfaqen në zonën anësore të mjekrës) dhe rënie e kontureve të fytyrës, të cilat. Ekzema përshembull, nga e cila kanë fobi, nuk ngjitet. Konsumojeni lëkurën e mollës, të pjekur ose të papërpunuar, në lëngje, sallata ose si pure. Ekzema është gjendje e lëkurës, të cilën mund ta shkaktojë lëkura e thatë dhe kruajtja. Argan nuk është vetëm i mirë për hidratimin e lëkurës por gjithashtu nxit shkëlqimin dhe shëndetin e flokëve tuaj. Këto njolla të shumta e psoriasis duken mbi sipërfaqe të mëdha të trupit, të tilla si trunk, gjymtyrët, dhe kokës. ב‏‎Revista SHIJE‎‏ יש ‏‏20,446‏ חברים‏. Por disa gjëra të dëmshme janë të ndaluara. Mikel Nakuçi. Blerta GJONI Ekzistojnë disa sëmundje dermatologjike që në përgjithësi përmirësohen në periudhën e verës, si: psoriaza, iktioza vulgare, por disa sëmundje të tjera, për shkak të nxehtësisë, lagështirës dhe djersitjes acarohen, si: sëmundja darier, dishidrozat (çrregullimet e gjëndrave të djersës), dermatitet nga panolina te fëmijët e vegjël apo dermatitis atopik. Por një fëmijë i cili nuk është në gjendje për të marrë në situatën e saj, i përgjigjet hutim dhe refuzimin e lëndimeve të lëkurës. Një formë e rrallë e psoriasisit është edhe ajo që quhet psoriasis pustuloz (me flluska me lëng që duket si qelb). pas kontaktit me hithrat. Kuroni sëmundjet e lëkurës te fëmijët Ekzema atopike, e cila shpesh quhet ekzema fëmijërore ose vetëm ekzema, është pezmatim i lëkurës që shkakton puçrra të kuqe në lëkurë, e bën lëkurën të thatë dhe me luspa që zakonisht shkaktojnë kruarje të madhe. • Sëmundjet e infektuara dhe ekzematozë lëkurore (format akute, subakute dhe kronike): dermatit kontakti dhe alergjik, dermatiti profesional, dermatiti seboroik, dermatiti atopik dhe infantil, neurodermatiti, intertrigo, ekzema anale dhe gjenitale, dermatiti numular dhe dihidrotik;. Si ta përgatisni: Bananen e qëroni dhe e shtypni në një tas. me bezdis shume ky fakt, po s'kam alternative. Luani i zemrës ka një shije të hidhur që nxit tretjen. Fiksimi për ndjenjat negative e bën situatën akoma edhe më të keqe dhe mund ta bëjë sëmundjen reale. Me një mbretëri të madhe e kërpudhave vetëm një pjesë e vogël e trupit të njeriut sjell telashe. Çfarë është ekzema, si dhe çfarë e karakterizon këtë sëmundje?. Ekzema ose edema. Ekzema: eshte nje nga semundjet me te perhapura te lekures. Edhe pse nuk i dihet shkaktari, zakonisht këtë ekzemë e lidhin me sëmundjet alergjike (atopike) të astmës dhe alergjisë “hay fever”. Jodi është e vështirë për të gjetur në ushqime. Gjeneralet: Emri, mbiemri, ditëlindja (mosha), gjinia, vendlindja, vendbanimi, profesioni, gjendja familjare, ditët e hospitalizimit, alergjitë medikamentoze (fakultative, por e pëlqyeshme të përshkruhet edhe këtu). Medikamentet për tensionin e gjakut, stomakut, dhimbjeve ose kolesterolit. Për t'iu drejtuar mjekut reumatolog njerëzit presin që t'i dhembin kyçet, kockat apo mesi, kur në fakt shenjat e sëmundjeve reumatizmale imitojnë shumë sëmundje të tjera duke ju drejtuar për kontrolle mjekësore në specialitete të tjera dhe jo te mjeku reumatolog. Ekzema është një gjendje shëndetësore që shkakton kruajtje dhe e bën lëkurën e thatë dhe të plasaritur. Ato shpërlahen për disa ditë me radhë me këtë lëng, për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Te kuptojme Astmen tek femijet Astma është sëmundja kronike më e zakonshme tek fëmijët. O Scribd é o maior site social de leitura e publicação do mundo. Shkaku mund të jetë një ndryshim në rrjedhjen e gjakut, ndryshimi në përmbajtjen e pigmentit, depozitimi i substancave të ndryshme (p. prandaj une e perdor vetem naten kur fle, qe te mos me hyje ne sy. Majasili është sëmundje e lëkurës e shkaktuar nga kontaktet e përsëritura të personit të sensibilizuar në sensibizatorë. Te shumë fëmijë ekzema përmirësohet me rritjen e moshës. Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t'ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Ekzema e kontaktit eshte më e shpeshtë, ajo shkaktohet nga një alergji ndaj substancave të caktuara që vijnë në kontakt me lëkurën. Laboratori i alergjisë Mënyra më efektive për të luftuar alergjinë është përmes Akademi Hospital. Në një intervistë për gazetën “Dita”, mjekja Ilda Xhelili tregon se cilat janë rrugët e duhura për të mbajtur nën kontroll ndërlikimet e kësaj sëmundjeje. Ekzema atopike, e cila shpesh quhet ekzema fëmijërore ose vetëm ekzema, është pezmatim i lëkurës që shkakton puçrra të kuqe në lëkurë, e bën lëkurën të thatë dhe me luspa që zakonisht shkaktojnë kruarje të madhe. Kur diagnoza janë scraping nga zonat e prekura te lekures. Frika që ndjeni mund të shkaktojë këtë gjendje. Skleroza e shumëfishtë. Ju mund të zgjidhni të vishni rroba të një materiali më të butë, të përkujdeseni për të dhe të shmangni përtharjen e saj. Karakterizohet nga elemente të vogla dhe të shpërndara, të skuqura dhe me luspa. Emertimi vjen nga shek. Luani i zemrës ka një shije të hidhur që nxit tretjen. Sëmundjet e lëkurës si ekzema, dermatiti, psoriasis dhe kështu me radhë zakonisht në verë zbehen. Lekura eshte organi me i madh i trupit me siperfaqe me te madhe se cdo organ tjeter, nje lekure e shendetshme do te thote bukuri dhe Per te qene te bukur dhe te shendetshem njerezit dhe sidomos femrat harxhojne para dhe ore te tera nga koha e tyre per te arritur ate qe deshirojne. Fillimisht duhet ta ndajmë kancerin e lëkurës në tre llojet themelore të tij: karcinoma e qelizave bazale (KQB), melanoma dhe karcinoma e qelizave squamous (KQS). Shpesh fillon kruarje, urtikarie, ekzema dhe skuqje. Ekzema prek kryesisht fëmijët, por mund të vazhdojë në moshën e rritur apo të fillojë në moshë të rritur. Dermatologjia është një disiplinë shumë e gjerë, e cila ka njohur një zhvillim intensiv aktiv këto 20-15 vitet e fundit. Stresi ose ndryshimet e kohës mund të shkaktojnë acarime (është koha kur lëkura bëhet më e kruajtshme dhe më e skuqur sesa zakonisht). Kjo përforcon punën e gjëndrave bronkiale dhe epitelit ciliar, që u rreshtuan rrugët e frymëmarrjes. Edhe pse nuk i dihet shkaktari, zakonisht këtë ekzemë e lidhin me sëmundjet alergjike (atopike) të astmës dhe alergjisë “hay fever”. Një nga çdo 10 fëmijë vuan nga astma ev enndet e zhvilluara dhe ky numër vazhdon të rritet. Klinika e Astmes dhe Alergjive Online - Dr. Fechar sugestões. ILAÇ-KREM EKZEMES MAJASILIT PSORIAZËS DHE SËMUNDJEVE TË NGJASHME TË LËKURËS. astma bronkiale, riniti alergjik, reaksionet e mbindjeshmërisë ndaj ilaçeve, ekzema e kontaktit), nëse këto nuk reagojnë aspak apo nuk reagojnë mjaftueshëm ndaj trajtimeve të zakonshme;. Materialet në këtë faqe nuk mund dhe nuk duhet të përdoren si bazë për diagnozë ose zgjedhjen e trajtimit mjekësor.